Monday, April 10, 2006

Ako som inštaloval debian_amd64 časť prvá.

Vďaka môjmu pripojeniu na internet som sa tak ako i pred dvoma rokmi rozhodol pre net-install a stiahol si iso z debian.org a tu nastala prvá chyba.
Stiahol som si totiž stable verziu a po pokuse nainštalovať debian mi inštalátor nenašiel ethernetovú kartu a bez nej nemohol net-install pokračovať. Takže som sa vrátil a pekne si stiahol posledný daily build a začal inštalovať z neho.
Po úspešnej prvej časti inštalácie - rozdelení disku - nastal čas inštalovať balíčky. Mirror na ftp.cz.debian.org bol hluchý taka som zvolil nemecký mirror a základnú inštaláciu bez KDE a GNOME. Balíčky sa úspešne nainštalovali a následoval reštart do môjho novučičkého debianu.

Prvá vec, ktorá ma prekvapila bola, že v základnej inštalácii nie je editor vim ale len vi, ale po krátkom boji ( bez emacsu som stratený :-) ) som nastavil v /etc/apt/sources.list tieto zdroje:

deb http://ftp.sk.debian.org/debian-amd64/debian/ sid main contrib non-free
deb-src http://ftp.sk.debian.org/debian-amd64/debian/ sid main contrib non-free

# mplayer/mencoder/avidemux
deb http://spello.sscnet.ucla.edu/marillat/ sid main
deb-src http://spello.sscnet.ucla.edu/marillat/ sid main

deb http://security.debian.org/ etch/updates main
deb-src http://security.debian.org/ etch/updates main


Ďalej som naimportoval kľúč pre zdroj z http://spello.sscnet.ucla.edu/marillat/ podľa tohoto návodu, spustil môj obľúbený aptitude a jal sa vyberať balíky k inštalácii. Na vlastné počudovanie port debian_amd64 k dnešnému dňu už obsahuje večšinu aplikácií, ktoré požívam a preto nebol žiaden problém vetšinu nájsť, vybrať a nainštalovať.

Po nainštalovaní X-windows (x.org) bolo načase nainštalovať obľúbený window manager Pekwm. A tu nastal ďalší problém. Zdrojové súbory som preložil jednoducho ako už x-krát predtým ale vytvoriť debianí balíček už nebolo tak jednoduché. Vzhľadom k tomu, že checkinstall je v debian_amd64 porte vo verzii 1.5.3 a s touto verziou nejde balíček vytvoriť bez zásahu do checkinstall skriptu ( na 32bit sid-e sa mi to podarilo ale tentoraz nie ) a verzia 1.6.x ešte nie je v distribúcii musel som siahnuť po inej metóde. Po preštudovaní Debian Binary Package Building HOWTO sa mi to však úspešne podarilo i keď balíček neobsahuje všetky náležitosti, ktoré by štandardný balík obsahovať mal. Stiahnuť si ho môžete tu ( pekwm_0.1.5-3_amd64.deb ).

Ďalšia časť bola inštalácia ovládačov pre moju grafiku od NVIDIE a tu som musel zase dlho "googliť " než sa mi podarilo vypátrať ako na to. Bolo potrebné "opatchovať" driver týmto patchom a postupom:

# sh /path/to/NVIDIA-Linux-x86-1.0-8178-pkg1.run --extract-only
# cd NVIDIA-Linux-x86-1.0-8178-pkg1
# patch -p0 < /path/to/NVIDIA_kernel-1.0-8178-U012206.diff.txt
# ./nvidia-installer


Ďalej už nasledovala len úprava .xsession aby sa spúšťalo štandardne pekwm a /etc/inid.d/gdm restart .

V ďalšom poste sa trošku rozpíšem o úskaliach bootovania vlastného jadra zo SATA disku.

No comments: